czwartek, 22 grudnia 2011

Susan Wiggs - Obudzić szczęście

Sarah Daly ma z pozoru udane życie. Kilka lat temu wyrwała się z małego miasteczka, żeby zamieszkać w Chicago. Tam poznała swojego przyszłego męża. Układa sobie z nim życie. Ale Jack zaczyna chorować na raka; w tym czasie Sarah się nim opiekuje i ostatecznie razem pokonują trudne chwile. Po ciężkiej próbie, którą ich małżeństwo przetrwało, coś powoli się zmienia. Sarah jest jeszcze kobietą przed trzydziestką, ale od dawna marzy o dziecku. Po chorobie Jacka jest to jednak niemal niemożliwe. Zaczynają odwiedzać kliniki, aby spróbować sztuczną metodą.

Trwa to kilka miesięcy, podczas których Sarah wyjątkowo o siebie dba. Nieświadomie jednak oddala się od Jacka. Po kolejnej wizycie u lekarza dwudziestokilkulatka postanawia zrobić swojemu mężowi niespodziankę i na budowane osiedle, które mężczyzna projektuje, zawozi pizzę. Tam właśnie odkrywa Jacka z inną kobietą.

Sarah wyjeżdża z deszczowego Chicago, wraca do rodzinnego miasteczka w Kalifornii. Odnawia relacje z rodziną i nawiązuje znajomości z ludźmi ze szkoły, z którymi kiedyś zamieniła może kilka zdań. Jedną z takich osób jest Birdie, adwokat prowadząca sprawę rozwodową Sarah. A także jej młodszy brat Will, którego kobieta pamięta jeszcze z liceum. Był on typem sportowca, którego ubóstwiali wszyscy i przewidywano mu wielką przyszłość. Teraz jest jednak strażakiem i sam wychowuje trzynastoletnią Aurorę, która jest jego pasierbicą.

Sarah zaczyna rozumieć, że to w tej niewielkiej mieścinie jest najprawdopodobniej jej miejsce. Orientuje się, że w Chicago tak naprawdę nie miała przyjaciół; wszystko kręciło się wokół Jacka. Powoli odkrywa siebie.
Pewnego dnia Sarah mdleje. W szpitalu okazuje się, że będzie miała dziecko. O usunięciu ciąży nie ma mowy – chciała tego i nie zrezygnuje tylko dlatego, że zdarzyło się w złym momencie. Nie zamierza również wrócić do męża. Za to coraz bardziej zbliża się do Willa i Aurory...

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Czas umilają pojawiające się co jakiś czas komiksy z przygodami Shirl, bohaterką stworzoną przez Sarah, z którą kobieta się utożsamia. Akcja rozwija się powoli i nie ma nagłych zwrotów akcji, co jednak nie przeszkadza w lekturze.  Bohaterowie są realni, sytuacje jak najbardziej prawdziwe. Autorka opisała życie, jaki może spotkać właściwie każdego. Do książki może zachęcić umieszczona na okładce opinia Jodi Picoult: „Wiggs opisuje relacje między ludźmi w mistrzowski sposób”.A teraz coś o samej autorce...

Susan Wiggs zaczęła pisać w wieku ośmiu lat. Aktualnie ma ona na koncie sporo napisanych książek, które są tłumaczone na wiele języków. Jest trzykrotną laureatką nagrody RITA. Mieszka na wyspie w Zatoce Pugeta wraz z mężem, córką i psem. Interesuje się fotografią.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Monice z wydawnictwa Mira.

10 komentarze:

Taki jest świat pisze...

Ciekawa lektura :)

bsz pisze...

Picoult bardzo lubię, a skoro ona poleca... Nie można odmówić :)

Catalina pisze...

Książkę mam w planach. Oby mnie także się spodobała ;)

tetiisheri pisze...

Muszę przeczytać. Recenzja mnie zachęciła, do tego opinia Jodi Picoult. Nie ominę tej książki.

Querida (Sammie) pisze...

Zachęta Jodi Picoult to naprawdę duża rekomendacja. ;) Chętnie sięgnę po tę książkę, zwłaszcza, że czeka już ona na półce. :)
Wesołych Świąt i udanego Sylwestra (założę się, że zapamiętasz go na długo, w końcu będzie spędzony w zachwycającym gronie... :D)!

kayu manis pisze...

Dzięki twojej recenzji poważnie się nad nią zastanawiam. :)

Fonin pisze...

Książka bardzo przyjemna. Lubię to autorkę i chętnie sięgam po jej książki. Polecam ci również jej serie pt "Kroniki znad jeziora". W Polsce do tej pory ukazały się cztery części cyklu, ale mam nadzieje, że doczekamy sie kolejnych.

Dominika Anna pisze...

Chętnie się z nią zapoznam. Zainteresowała mnie Twoja recenzja :)

She pisze...

Bardzo dobra recenzja, o jak sie zdaje na prawde cieplej ksiazce :) Chętnie sie skuszę :)

tetiisheri pisze...

Mam straszna ochotę przeczytać tą książkę, a nawet widziałam w księgarni jakąś zniżkę na nią. Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

 

Na Karuzeli Słów... Copyright © 2010 | Designed by: Compartidisimo